<

Mobil Sakarya Sohbet

EgE     24-09-19     Chat     , , , , , , ,      399 Defa Okundu

MOBİL SAKARYA SOHBET

Sakarya şehrimiz hakkında sizlere kısa bilgiler vermek amacı ile bu yazıyı kaleme aldım.Yüzey şekillerinin ilk öğesini Sakarya Ovası oluşturmaktadır. Daire şeklinde var olan ova doğuya ve güneydoğuya doğru ilerlemekte ve adeta  bir körfez gibi sokulmaktadır. Batıya doğru uzanan Sapanca Gölü’nü bünyesine katarak ve İzmir Körfezi’nin doğusunda yer alan ova ile birleşerek oluk biçiminde bir çukurda uzanmaktadır. Güneydoğu yönünde yer alan Samanlı dağlarının dik yamaçlarına dayanmaktadır. Geyve Boğazı aracılığı sakarya ırmağı ili bu dağlar arasından ovaya doğru çıkmaktadır.

şehirde  platolarda önemli bir  yer tutmaktadır.Şehrin  güney yarısında dağlar yoğunlaşmaktadır, diğer kesimler küçüklü  büyüklü taban topraklarla kaplı durumdadır.

Dağlar kuzey Anadolu sistemine bağlı olarak, şehir alanına yakın olan kesimlerde alçak platolara dönüşür ve Doğu Batı yönünde uzanmaktadır.

şehrin  batı ve orta kesimleri izmit platosunun uzantısı durumundadır.  Düşük yükseltili tepeler yer yer görülmekte  ve dışında genellikle alçak ve düz bir yapı yer almaktadır.

İKLİMİ ve BİTKİ ÖRTÜSÜ NASILDIR.

Adapazarının iklimi hem Marmara Bölgesi iklimini, hem de Karadeniz ikliminin  özelliklerini taşımaktadır. Adapazarı, rutubetli bir havaya ve ılıman iklime sahip bulunmaktadır. Kışları bol yağış alır ve az soğuktur, yazları da sıcak olmaktadır. Sakarya  merkezinde yıllık olarak ortalama sıcaklığı 14 derece oalrak gerçekleşmektedir.

Adapazarı şehri, doğal bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Kuzey Anadolu kıyı dağlarının uzantısı olarak yer alan dağlar, gür  ormanlarla kaplı durumundadır. neredeyse  her yerde kayın ağacı  başta olmak üzere, kavak,kestane,gürgen , ıhlamur,meşe ve çınar Akçaağaç  başlıca ağaç türlerini oluşturmaktadır. yükselti olarak 700 metre kuşağından  sonra   iğne yapraklı ağaçlar yer almaktadır . Sakaryanın  doğusunda bolca dişibudak ormanlarına rastlanmaktadır.  Karasu’nun batısında Acarlar Gölü çevresinde de aynı şekilde olmak üzere dişibudak ormanları yer almaktadır. Burada yer alan dişibudak ağaçlarının arasına karaağaç ve kızılağaçlar karışmış durumdadır. Ovalık olan kesimlerde aşağı Adapazarı vadisi çevresindeki bitki örtüsü zayıflamaktadır.Sohbet severleri Sakarya sohbeti yapmak üzere mobil sakarya sohbet odamıza bekliyoruz.

Çayırlar ve dağ otlakları yüksek kesimlerde görülmektedir, dağların etekleri ile platolarda başlıca türleri kocayemiş, böğürtlen, ve kermez meşesi olan çeşitli maki alanları görülmektedir.

Meşhur yemekleri arasında ıslama köftesi, biryan, keşkek,abhaz peyniri,abhaz tatlısı ve daha bir çok yemekleri vardır.

BerkaNT sunar.

sakarya sohbet sakarya chat mobil sakarya sohbet mobil sakarya chat sakarya sohbet odaları sakarya chat odaları sakarya sohbet sitesi sakarya chat sitesi


Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?