<

Selamlaşmanın Önemi

EgE     05-10-19     Genel     , , , , , ,      490 Defa Okundu

Selam; emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, kurtuluş gibi anlamlara gelir.Ortamımıza yeni katılan kişiler öncelikli olarak selam vermeli.Selam vermeden konuşmak hoş görünmüyor. Selam vermek, bir kimseye yapılacak en güzel duâdır. Selam, karşımızdaki insana, “Benden sana zarar gelmez, selamettesin” mesajını verir.Biz ilksayfam.net ailesi olarak aramıza yeni katılan arkadaşlarımızında selam ne kadar önemli bizim için bilmesini istedik..Selamlaşmak, dinimizin en büyük önerilerinden birisidir. İnsanlar selamlaştıkça, aralarındaki sevgi bağları daha da kuvvetlenir.Selamlaşmak sevgiyi artırır.Bizler ilksayfam. Net i açarak aile ortamı kurmayı planladık.Arkadaşlıklarımız çıkar üzerine değilde sevgi üzerine olmasını planladık.

Hz. Muhammed, (Allahın’ın selamı onun üstüne olsun) bunu şöyle ifade etmiştir:
“Birbirinize selam verin ki aranızdaki sevgi artsın.”
Yaradanımız, Kur’ân-ı Kerîm’in bir çok âyet inde selâmlaşmaktan ve selâmın yararlarından söz etmektedir.
“Ey iman edenler, kendi evlerinizden başka evlere izin istemeden ve ev sahiplerine selâm vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz bu sizin için daha hayırlıdır.”  (Nur, 27)

Yine aynı konuda, “Bir selâm ile selâmlandığınız zaman, ondan daha güzeli ile selâmı alın veya onu ayniyle karşılayın. Şüphesiz Allah, her şeyi çok iyi hesap edendir.” (Nisa, 86)
Bütün insanlar kardeş oldukları için, birbirlerini ister tanısınlar, ister tanımasınlar, karşılaştıklarında veya iletişim araçlarıyla görüştüklerinde selâmlaşırlar. Selam, hangi ırk, cins ve renkte olursa olsun bütün insanlar için evrensel bir araçtır. Selam, insanlar arasında sevgi, saygı ve dayanışma ruhunu arttırır.

Hz. Muhammed bunu şöyle anlatmıştı“Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız. Onu yaptığınız taktirde birbirinizi seveceğiniz bir şeyi size söyleyeyim mi? Aranızda selâmı yayınız.”Biz ilksayfam.net ailesi olarak bunu başlatıyoruz.İlk selamı ben vereyim buyrun selamı almaya ve yeni bir selam vermeye şimdi ilksayfam.net ailesine.”SeLaMuNaLeyKuM bize değer verip bizi kırmayan arkadaşlarımıza ,bizi ailesi olarak görüp yanımızda olan arkadaşlarımıza :)”

BüşRa’dan sevgilerle.

Selamlaşmanın önemi mobil sohbet mobil chat mobil chat sitesi mobil sohbet sitesi mobil sohbet odaları mobil chat odaları

 


Yorumlar (1 Yorum)

    Irc yi guzel yönleriyle kullananlar icin aslina bakarsak bize guzellikelr katan yonleride var dostluk, arkadaşlık, orf,adet, bilgi âlisverisi, ve Selamlasmak gibi. Busra yine harika bir anlatim olmus emegine saglik.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?